Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, dlatego też trzeba będzie dbać o wszystkie rzeczy związane z pozwoleniami i bezpieczeństwem.

Kiedy działka na której chcemy budowa jest zbyt duża, wówczas należy ją podzielić, w tym przypadku pomocny okaże się geodeta. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można przystąpić do budowy nieruchomości. Aby dom znalazł się ostatecznie w miejscu, w którym zaplanował go architekt, konieczne jest tyczenie. Tyczenie to przeniesienie planowanych współrzędnych domu na nieruchomość, w tym możliwie najbardziej stabilne oznakowanie. Rozgraniczenia i osie konstrukcji określone w planach projektowych architektów i inżynierów budownictwa oraz w pozwoleniu na budowę oznaczone są z bardzo dużą dokładnością. Punkty odniesienia przyczyniają się do prawidłowego położenia i wysokości przyszłego budynku i mają ogromne znaczenie dla wydajnej i szybkiej budowy. Przed budową domu, należy wytyczyć jego połażenie na naszej działce, oraz jego wielkość. Dzięki temu wiadomo gdzie powinny znajdować się wykopu pod fundamenty. W celu oznaczenia wykopu narożniki budynku oznacza się drewnianymi słupkami. Na tej podstawie firma prowadząca prace budowlane wie, na jakim obszarze należy wykonać wykop. Wstępne wytyczenie jest częściowo wykonywane przez same firmy budowlane. Oprócz narożników budynku, wysokość planowanego budynku jest również wskazana na miejscu.

Obecnie geodeci dysponują nowoczesnym sprzętem do wytyczania punktów, mogą być to przykładowo systemy oparte o GPS, ale także mierniki laserowe.

Pozwalają na bardzo dokładnie tyczenie granic działek, a także pozycji domów, cz reż innych zabudowań nadziałce. Należy pamiętać o tym iż następnie budynek zostanie umieszczony na planie zagospodarowania. Z pewnością geodeta ma obecnie więcej narzędzi do wykorzystania. Kiedy potrzebujemy tego rodzaju usług, warto poszukać firmy, która świadczy usługi geodezyjne Kraków, jest miastem w którym znajdziemy odpowiednich specjalistów.