Aplikacja na studia w USA – co zrobić, aby się dostać?

Jak wygląda aplikacja na studia w USA i co musisz zrobić, aby osiągnąć sukces przy rekrutacji? Sprawdź kompendium wiedzy na temat aplikacji na studia w Stanach Zjednoczonych od Lagunita Education!

Aplikacja na studia w USA

Aplikacja na studia w Stanach Zjednoczonych często odbywa się za pomocą Common Application.
Różne uniwersytety i programy będą wymagać różnych dokumentów. Są to jednak dokumenty, których najprawdopodobniej będziesz potrzebować, jeśli aplikujesz na uniwersytet w USA:

 • Transkrypcje lub zapisy ocen (szkoła średnia lub uniwersytet)
 • Wyniki testów (SAT, ACT, GRE, GMAT)
 • Dowód znajomości języka angielskiego
 • Referencje od nauczycieli
 • Opłata za zgłoszenie
 • Esej aplikacyjny
 • Zdjęcie paszportowe

Esej aplikacyjny

Esej aplikacyjny to nie tylko możliwość zaprezentowania swoich umiejętności pisania, ale jest to jedyna część aplikacji na studia, w której głos studenta może zabłysnąć.
W przeciwieństwie do wyników testów i transkrypcji esej przyjęć do college’u daje studentom szansę zaprezentowania swojej osobowości. Przyszli studenci chcą, aby ich esej zrobił dobre wrażenie i zwiększył ich szanse na akceptację, ale mają tylko kilkaset słów, aby tak się stało. Może to oznaczać dużą presję. Boisz się, że napotkasz za dużo trudności przy pisaniu swojego eseju? Zobacz ofertę Lagunita Education, która zajmuje się profesjonalną pomocą przy pisaniu esejów rekrutacyjnych!

Jaki temat eseju aplikacyjnego wybrać?

Pierwszym i czasami najbardziej zniechęcającym krokiem w procesie pisania eseju jest ustalenie, o czym należy pisać. Zazwyczaj istnieje kilka podpowiedzi esejowych do wyboru w aplikacji na studia. Są to zazwyczaj szerokie, otwarte pytania, dające uczniom swobodę pisania na wiele tematów. Eksperci sugerują, aby uczniowie zawęzili swoją uwagę i napisali o konkretnym doświadczeniu, hobby lub dziwactwie, które ujawnia coś osobistego, jak na przykład to, jak myślą, co cenią lub jakie są ich mocne strony.

Uczniowie mogą również pisać o czymś, co ilustruje pewien aspekt ich przeszłości. Nawet esej na powszechny temat może być przekonujący, jeśli zostanie dobrze zrobiony. Najważniejsze, jak mówią eksperci, jest to, że esej uczelniany jest przemyślany i opowiada historię, która daje wgląd w to, kim jest student jako osoba.

Uczniowie w celu znalezienia tematu mogą zadawać rówieśnikom lub członkom rodziny pytania takie jak: ,,Jak myślisz, co mnie wyróżnia?” Albo: ,,Jakie są moje dziwactwa?” Esej powinien powiedzieć urzędnikom przyjęć do college’u coś, czego jeszcze nie wiedzą. Uczniowie powinni upewnić się, że piszą o czymś, co nie jest wymienione w ich aplikacji, być może w dziale aktywności, lub znacznie rozszerzyć temat, jeśli jest on odnotowany w innym miejscu.

System szkolnictwa wyższego w Ameryce

W Stanach Zjednoczonych można uczęszczać na studia licencjackie (bachelor), studia dwuletnie i studia magisterskie (masters), trwające do 3 lat. Do wyboru są uniwersytety publiczne i prywatne oraz community college. Właśnie na tych ostatnich można odbyć dwuletnie studia wiążące się z otrzymaniem tytułu ,,associate”. Studia w college trwają cztery lata. Do uniwersytetów publicznych należą między innymi University of California i University of Wisconsin.
Uczelnie prywatne to Harvard University, Yale University i Stanford University.

Tytuły associate i bachelor są nadawane w zakresie studiów pierwszego stopnia – studia undergraduate. Tytuł magistra jest przyznawany w ramach drugiego stopnia – studia graduate.
Aplikację na studia prawnicze i medyczne w Stanach Zjednoczonych można rozpocząć, dopiero gdy ma się tytuł bachelor.

Studia w Ameryce

Oferta studiów amerykańskich jest bardzo duża. Jednak aplikacja na studia pierwszego stopnia polega na wybraniu uczelni, a nie kierunku. Dopiero po dwóch latach studiowania wybiera się konkretny kierunek studiów. Taki kształt studiów umożliwia dobranie kierunku pod swoje zainteresowania.
Przykłady kierunków, które można wybrać po dwóch latach studiowania:

 • Architectural Design
 • Economics
 • International Policy Studies
 • Physics
 • Creative Writing
 • Film and Media Studies

Jakie egzaminy potrzebne są na studia w Ameryce?

 • SAT, czyli Standardized Aptitude Test. Jest to jeden z podstawowych elementów służący ocenie kandydatów z krajowych i obcych uczelni. W jego skład wchodzą części: Math i English – based reading and writing. Można na nim uzyskać 1600 punktów.
  Niektóre uniwersytety wymagają zdania także wybranych egzaminów przedmiotowych – SAT Subject tests.
 • TOEFL, czyli Test of English as a foreign language. To test, w który sprawdza umiejętność znajomości języka angielskiego na poziomie akademickim w czterech kategoriach: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.
 • IELTS, który także ocenia znajomość języka angielskiego. Składa się z tych samych części i stanowi alternatywą dla TOEFL.

Rekrutacja na studia w Ameryce

Aplikacja na studia w Stanach Zjednoczonych często odbywa się za pomocą Common Application. Oprócz wyników z egzaminów SAT lub TOEFL brane są pod uwagę także
referencje od nauczycieli
esej aplikacyjny
uczestnictwo w przedsięwzięciach pozaszkolnych, dodatkowe aktywności
wykaz ocen.
Po więcej szczegółów należy sięgać na stronie konkretnej uczelni. Tutaj sprawdzisz, jakie musisz spełnić wymagania, żeby się dostać na studia w USA.

Ile kosztują studia w Ameryce?

Koszt studiowania i życia w Ameryce może wynieść około 30 tysięcy do 80 tysięcy dolarów rocznie. Opłata za studia w USA jest jedną z droższych opcji, natomiast jest dużo sposobów na obniżenie wydatków. Uczelnie często same decydują jakiego wsparcia finansowego udzielają studentowi. Chęć otrzymania stypendium akcentuję się już podczas rekrutacji. Niejednokrotnie dostanie się na uczelnie, oznacza przyznanie wsparcia, które zależy od sytuacji finansowej studenta.

Formalności związane z pobytem w Ameryce

Studiowanie w Ameryce nadal związane jest z posiadaniem wizy studenckiej przydzielonej na czas trwania studiów. Procedury przyznawania dokumentu mogą trwać około dwóch miesięcy. Warto więc zainteresować się tym z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ważne jest także posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązkowego dla zagranicznych studentów.