Projekt ustawy o sprzedaży książek w jednolitej cenie

W Polskiej Izbie Handlowej powstał projekt ustawy, która przewiduje wprowadzenie zasady sprzedaży książek w jednolitej cenie.

Obecnie możemy znaleźć wiele księgarni, które oferują rabaty w wysokości 20% czy też nawet 30% na nowe książki. Dlatego ceny są bardzo różne, możemy nabyć także książki w wielu księgarniach internetowych, które także oferują niższe ceny niż wiele księgarni tradycyjnych.

Projekt ustawy o sprzedaży książek w jednolitej cenie

Ustalenie stałej ceny detalicznej

Dużym zainteresowaniem cieszą się e-booki, czyli książki w wersji elektronicznej, obecnie większość nowych książek posiada także wersję elektroniczną, dużym powodzeniem cieszą się także audiobooki. Czytelnicy mają zatem do wyboru bardzo wiele form, mogą nabyć książkę w wersji papierowej lub elektronicznej, w zależności od preferencji. Projekt ma za zadanie ochronę rynku książki, nowa ustawa miałaby za zadanie określenie zasady sprzedaży detalicznej oraz praw i obowiązków wydawców, sprzedawców związanych z ustalaniem ceny dla odbiorcy detalicznego.

Ustawa mogłaby przewidywać, że wydawcy czy też importerzy będą zobowiązani do ustalenia jednolitej ceny, która będzie obowiązywała bez względu na formę sprzedaży, znajdzie się ona na okładce. Ustawa może przewidywać także odstępstwa od zasady jednolitej ceny w przypadku sprzedaży książek dla szkół, uczelni czy też różnych instytucji kulturalnych, bibliotek, kiedy można by zastosować maksymalny rabat w wysokości 20%. Jednolita cena okładkowa nie dotyczyłaby jednak książek uszkodzonych, sprzedawanych obecnie w outletach. Unia Europejska chciałaby w ten sposób chronić rynek sprzedaży detalicznej, w tym księgarnie stacjonarne.

„Porządek konstytucyjny i prawny dopuszcza szczególne regulacje w odniesieniu do produktów istotnych dla rozwoju społecznego. Podobnie na tę kwestię patrzy Unia Europejska. Książka niewątpliwie jest jednym z ważniejszych elementów edukacyjnych i rozwojowych” – Maciej Ślusarek.

Zasadniczo ustawa miałaby na celu ochronę tradycyjnych księgarni, które ze względu na koszty związane z wynajmem lokalu, zatrudnieniem sprzedawców nie mogą zaoferować tak niskich cen, jak księgarnie internetowe. Jest to pomysł na zwiększenie czytelnictwa, udostępnienie książek w formie papierowej, kiedy możemy książkę obejrzeć, dotknąć czy przeczytać fragmenty.