Czynniki wpływające na wydajność paneli słonecznych

Będziesz chciał zmaksymalizować wydajność panelu słonecznego, aby maksymalnie wykorzystać inwestycję w energię słoneczną i zmniejszyć wydatki na rachunki za media.

Kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są lokalizacja, pochylenie, kierunek, dopasowanie dachu, rozmiar systemu paneli słonecznych i prawidłowa konserwacja.

Czynniki wpływające na wydajność paneli słonecznych

Instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego mają różną moc i rozmiary

System fotowoltaiczny powinien być umieszczony i ustawiony pod odpowiednim kątem, aby ogniwa słoneczne mogły przechwytywać maksymalną ilość światła słonecznego. Panele fotowoltaiczne powinny być najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych od godziny 9 do 15, kiedy słońce świeci intensywnie. Lokalizacja, kąt i kierunek są niezwykle ważne, jeśli chcemy efektywnie wykorzystać nasz system paneli słonecznych. Ocena przydatności dachu do wytrzymywania paneli słonecznych jest kluczowym krokiem w określaniu wydajności instalacji fotowoltaicznych. Orientacja i kąt nachylenia dachu mają duży wpływ na to, jak dużo światła słonecznego uzyskają twoje panele.

Optymalny kierunek dla paneli słonecznych jest skierowany na południe, ponieważ oznaczałoby to, że panele są wystawione na działanie promieni słonecznych tak długo, jak to możliwe. Jeśli twój dach nie ma optymalnej orientacji i kąta nachylenia, możesz zainstalować wsporniki, aby nieznacznie wyregulować kąt. Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych na swoim dachu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, czy dach jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar układu słonecznego. Na przykład system 4 kW ma zwykle 16 paneli o mocy 250 W, co daje łączną wagę około 280 kg. Obecnie większość materiałów budowlanych nadaje się do mocowania paneli słonecznych, tylko dachy łupkowe i drewniane mogą okazać się zbyt kruche.

Ogniwa słoneczne mają różne kształty i rozmiary. Im większe są instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego, tym więcej energii elektrycznej jest wytwarzane. Po obliczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, jakiego rozmiaru systemu paneli potrzebujesz.