Dlaczego warto wybierać zabawki z drewna

Wytwarzanie drewnianych zabawek z nieprodukcyjnych drzew to świetny sposób na wykorzystanie materiałów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone.

Jest to zatem ciekawy sposób na ochronę środowiska i jego zasobów. Obecnie wiele zabawek drewnianych, które znajdziemy w sprzedaży, jest wykonanych z drewna pochodzącego z lasów z certyfikatem FSC. Forest Stewardship Council jest to niezależna organizacja certyfikująca lasy spełniające standardy gospodarowania.

Dlaczego warto wybierać zabawki z drewna

Zabawki drewniane są zdecydowanie lepsze od plastikowych

Nawet jeśli nie kupujesz wielu modnych zabawek dla swojego dziecka, nadal istnieje wiele powodów, aby unikać plastiku. Pomijając kwestie rozwojowe, wiele plastikowych zabawek może być szkodliwych nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia dziecka. Być może znasz doniesienia łączące zaburzenia hormonalne z chemicznym bisefenolem A (BPA) stosowanym w tworzywach sztucznych. To tylko jedna z wielu substancji chemicznych znajdujących się w plastikowych zabawkach. PVC (winyl) to kolejna substancja chemiczna, której należy unikać podczas zakupów zabawek, ponieważ może wydzielać inne czynniki rakotwórcze, takie jak ftalany.

Wyobraźnia dzieci rozwija się, gdy bawią się zabawkami, które nie mają oczywistego, jednego schematu układania. Dobrym przykładem mogą być drewniane klocki, ponieważ można je ułożyć w kształt domu, budynku, zamku, wieży lub czegokolwiek innego, co tylko maluch wymyśli. Drewniane zabawki dają dziecku wszechstronność zabawy, aby wymyślać własne pomysły i uczyć się. Plastikowe zabawki, szczególnie te skomplikowane, mogą nawet zakłócać rozwój dziecka, a nadmierna stymulacja może prowadzić do negatywnego wpływu, utrudniając krytyczne myślenie. Poszukaj drewnianych zabawek edukacyjnych, które będą stymulować i angażować dziecko, jednocześnie bezpiecznie rozwijając jego umysł i zdolności motoryczne.

Pomijając kwestie rozwojowe, wiele plastikowych zabawek może być szkodliwych dla twoich dzieci, a także dla środowiska. Naturalne, trwałe zabawki drewniane promują naukę, inspirują kreatywność i pozwalają puścić wodze fantazji podczas zabawy. Możemy zatem podarować dziecku puzzle, samochodzik, układankę, klocki, domek dla lalek, naczynia, owoce, czy nawet zabawkową kuchnię wykonaną z drewna do zabawy.