JAK PRZYGOTOWAĆ DOM DLA GADÓW LUB PŁAZÓW? SIĘGNIJ PO PROMIENNIKI IR!

Jeśli od zawsze marzyłeś o własnym gadzie lub płazie, to musisz dobrze przygotować się do opieki nad takim zwierzęciem. Są to osobniki bardzo wymagające. Czego potrzebujesz do tego, aby stworzyć im prawdziwy dom? Podpowiadamy.

Gady i płazy, które hodujemy w domach są najczęściej zwierzętami egzotycznymi. Wymagają więc odrobiny zachodu, aby stworzyć im jak najlepszy klimat. Zacznij od odpowiedniego terrarium. Dobierz jego wielkość w odniesieniu do rozmiarów zwierzęcia. Jeśli jest to zwierzę młode pamiętaj, że urośnie. Weź też pod uwagę miejsce do swobodnego poruszania się, wspinania, itd. To wszystko ma wpływ nie tylko na długość i szerokość terrarium, ale i na jego wysokość.

Stwórz mu w środku prawdziwy dom. Jeśli to zwierzę, które najczęściej występuje na piaszczystym, suchym terenie, postaw na piasek i skałki, w których będzie mogło się skryć. Pamiętaj o poidełku.

Ogromne znaczenie ma również temperatura, która znajduje się wewnątrz terrarium. Każdy gatunek dobrze się czuje w innym mikroklimacie. Dobrze poznaj potrzeby nowego lokatora i sięgnij po promienniki elektryczne. Dobierz reflektory grzewcze tak, aby zapewnić zwierzęciu stałą temperaturę, równomiernie rozłożoną na obszarze całego terrarium. Taki elektryczny promiennik powinien być dostosowany do użytkowania w hodowli zwierząt. Chodzi tu, m.in. o jego moc oraz barwę. Do tak przygotowanego „domu” gad lub płaz może spokojnie się wprowadzić.

Zanim kupisz promienniki IR, skonsultuj się ze specjalistami. Zakupy na aukcjach internetowych obarczone są pewnym ryzykiem. Tak naprawdę nie masz gwarancji, że dane urządzenie zadziała tak, jak powinno i nie zaszkodzi Twojemu pupilowi. Musisz również być pewien, że dobrałeś reflektor ciepła o odpowiedniej mocy. Warto porozmawiać z ekspertami, np. z firmy Irsystem. Oferują oni promienniki elektryczne TERM2000. Wśród nich z pewnością znajduje się model, przeznaczony do bezpiecznej hodowli zwierząt.