O czym należy pamiętać w czasie planowania pogrzebu?

Po śmierci rodzina zmarłego zaczyna przygotowania do pogrzebu, w ciągu 72 godzin od śmierci należy wezwać lekarza, a następnie skontaktować się z zakładem pogrzebowym.

Najlepiej upoważnić osobę z zakładu pogrzebowego aby mogła załatwić za nas wszystkie niezbędne formalności z odebraniem zasiłku pogrzebowego włącznie. Należy ustalić wszystkie szczegóły będą dotyczyły kwiatów jakie będą dekorację podczas nabożeństwa w kościele. Zakład pogrzebowy może pomoc nam także w wyborze i transporcie wieńców. Trzeba zarezerwować miejsce na cmentarzu, oraz ustalić datę pogrzebu i pochówku. Oczywiście zakład pogrzebowy odciąży bliskich zmarłego we wszystkich przygotowaniach. Ciało zostanie przewiezione do chłodni i tam zostanie przygotowane do pochówku. Bliscy dostarczą ubranie w którym zostanie pochowana zmarła osoba. Przed ceremonią w kościele często odbywa się także czuwanie w kaplicy, kiedyś trwało przez całą noc poprzedzającą pochówek, obecnie jest to zazwyczaj godzina przed nabożeństwem. Po mszy ciało w trumnie przewożone jest na cmentarz, za nim podąża kondukt żałobny, jeżeli jednak cmentarz jest oddalony od kościoła wówczas zakład pogrzebowy może dowieźć osoby biorące udział w pogrzebie.

Na cmentarzu odbywa się nabożeństwo, trumna zostaje wpuszczona do ziemi.

Po pochówku należy wybrać nagrobek. Najczęściej wybiera się nagrobki kamienne, obecnie może być to marmur lub też granit. Zakłady kamieniarskie oferują kamienie z całego świata w różnych kolorach, najczęściej wybierane są nagrobki w kolorze czarnym lub też szarym. Na nagrobku znajduje się imię i nazwisko osoby zmarłej jak również data urodzin i śmierci. Często też pojawiają się epitafia. Obecnie coraz częściej na kamień nanoszone są także zdjęcia. We wszystkich przygotowaniach może pomóc nam zakład pogrzebowy Kraków jest miastem gdzie znajdziemy zakład, który godnie zajmie się pochówkiem bliskiej nam osoby. Dzięki temu osoby pogrążone w żałobie nie będą musiały załatwiać wszystkich spraw w tym przykrym czasie.