Buty do przedszkola, Jakie wybrać?

W przedszkolu dzieci spędzają wiele godzin, dlatego odpowiednie obuwie powinno być najważniejszym elementem wyprawki przedszkolaka.Na co należy zwrócić uwagę, aby w tym czasie zapewnić małym stopom dziecka zdrowie i wygodę podczas każdego rodzaju zajęć?

Buty do przedszkola powinny być tak wykonane aby każde dziecko poradziło sobie z ich wkładaniem i zdejmowaniem samodzielnie. Przy wyższym podbiciu czy podwyższonej tęgości stopy najlepsze będę buciki zapinane na rzepy, dzięki największej możliwości regulacji. Kupując buty do przedszkola sprawdźmy czy dziecko może w nich bawić się w każdej pozycji. Podeszwa powinna być na tyle elastyczna, by maluch mógł bez skrępowania kucnąć czy usiąść na piętach. Buty nie powinny być ani za małe ani za duże. Długość wkładki wewnętrznej powinna być ok. 1 cm dłuższa niż stopa dziecka, wtedy mamy pewność, że rozmiar jest odpowiednio dobrany.

Buty do przedszkola jak każde inne obuwie powinno posiadać lekko podwyższony zapiętek i stabilną linię boczną podeszwy, która zapewni stopie odpowiednią pozycję i będzie stanowić podporę dla całego organizmu. Czubki powinny być na tyle szerokie, by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami stóp. Zawsze należy wybierać obuwie z naturalnych, przepuszczających powietrze skór naturalnych.

Odkąd moje dzieci zaczęły chodzić do przedszkola zaczęłam zwracać większą uwagę na obuwie w jakim chodzą. Z doświadczenia i obserwacji moich dzieci oraz informacji uzyskanych od Pań przedszkolanek mogę powiedzieć że rodzice najczęściej wybierają buty profilaktyczne dla dzieci. Buciki powinny przede wszystkim mieć antypoślizgową podeszwę i nie mogą być całe zakryte. Muszą mieć ‚otworki’ lub wycięcia, które pozwolą stópce oddychać. W związku z tym, muszą być też wykonane ze skóry lub innego materiału ‚oddychającego’ dającego stópkom komfort.
Dobrze by było też jeśli te buty byłyby lekko podwyższone wokół kostek tak by chronić nóżki od urazów i skręceń przy upadku. Nie mogą też być sznurowane po to by nie prowokować upadków na rozwiązanej sznurówce oraz by umożliwić Paniom z przedszkola szybkie przebranie dzieci np. po przyjściu z placu zabaw.
Praktyczny jest również ciemny kolor bucików. W końcu dzieci spędzają w nich prawie cały dzień więc lepiej by obuwie nie brudziło się zbyt szybko.