Dlaczego warto gruntować ściany?

W budownictwie wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty do gruntowania ścian.

Służą one do przygotowania powierzchni pod dalsze prace, przykładowo pod malowanie czy położenie gładzi czy też tynku. Podkłady mogą w znaczący sposób przyczynić się prędkości i trwałości wykonywanych prac, główną funkcją podkładu jest zmniejszenie chłonności podłoża lub zapewnienie jednolitej nasiąkliwości na całej powierzchni. Dodatkowo zostaną zespolone wszystkie pozostałości takie jak pył, stosuje się go na całej ścianie, ale także warto go użyć po różnego rodzaju pracach remontowych, które były prowadzone na niedużych obszarów. Jednolita, niezbyt duża chłonność podłoża jest ważna z kilku powodów. Z jednej strony wiele materiałów budowlanych, takich jak tynk czy klej do płytek, wymaga wody przez cały czas wiązania, aby całkowicie i równomiernie utwardzić. Jednak ten proces, zwany hartowaniem hydraulicznym, nie może przebiegać prawidłowo na zbyt chłonnej powierzchni, jeśli powierzchnia wchłania zbyt dużo wody zbyt szybko, nie ma już wystarczającej ilości do związania i utwardzenia. Dlaczego warto gruntować ściany?

W rezultacie zaprawa lub klej nie przylegają prawidłowo do ściany, pozostają kruche, co może następnie prowadzić do ponownego odrywania tynku, płytek lub tapety.

W przypadku, kiedy nie wykorzystamy gruntu przed położeniem płytek, mogą się one trzymać ściany na początku, jednak mogą odpaść po kilku latach, lub kilku miesiącach. Gruntowanie jest ważne podczas malowania, jeśli powierzchnia pochłania tylko niewielką ilość wody i równomiernie zasysa, uzyskasz jednolity i piękny kolor. Z drugiej strony, powierzchnie, które są zbyt chłonne lub nierównomiernie wchłaniają składniki farby zbyt szybko, w zbyt dużych ilościach lub nierównomiernie, mogą być po malowaniu matowe. Dobrym przykładem są matowe plamy na pomalowanych ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, które nie zostały wcześniej zagruntowane. Spoiny szpachlowe pomiędzy poszczególnymi płytami mogą wówczas zyskać inną barwę niż reszta płyty. Kiedy chcemy dobrze zagruntować powierzchnię warto zastosować atlas ultragrunt, jest to bardzo skuteczny środek, dostępny praktycznie w każdym sklepie budowlanym na terenie kraju. Bardzo dobrze kryje powierzchnię, spajając wszystkie pozostałości, i tworząc odporny na wsiąkanie filtr.