Jak wybrać dobry monitor komputerowy?

Wybór monitora musi zależeć od tego do czego będzie on przeznaczony, wykorzystywanie domowe, w tym przeglądanie Internetu, media społecznościowe i przetwarzanie tekstu, nie będzie wymagało zaawansowanego monitora.

Zastanów się nad rozmiarem ekranu, ponieważ będziesz zaskoczony, jak wiele większych monitorów Full HD będzie w twoim budżecie. Dla osób poszukujących naprawdę wciągających wrażeń z gry potrzebujesz monitora, który nadąży za akcją. Zastanów się nad rozdzielczością jakości obrazu i czasem reakcji pikseli, aby zmniejszyć rozmycie. Spójrz na wyższe częstotliwości odświeżania, aby uzyskać płynniejszą grę. Jeśli planujesz używać monitora do projektowania graficznego lub edycji wideo, dobry monitor wysokiej jakości jest zdecydowanie wart inwestycji. Im większy ekran, tym lepszy, najlepiej ultra-wysoka rozdzielczość. Zwróć uwagę na zaawansowane ustawienia obrazu i panele IPS zapewniające dokładne kolory i szerokie kąty widzenia. Jeśli szukasz kinowej rozrywki, powinieneś skoncentrować się na rozmiarze. Pomyśl o zakrzywionym ekranie, który zmniejszy odbicia, a więcej ekranu wypełni twoje pole widzenia. Wybierz wysoką rozdzielczość i możliwości wyświetlania na szerokim ekranie. Rozmiar ekranu mierzy się od rogu do rogu po przekątnej. Rozmiar ekranu monitora zwykle zaczyna się od 15 ”do 34”. Standardowy rozmiar ekranu wynosi teraz 22 do 27 cali. Większy rozmiar ekranu zapewnia większą wszechstronność, korzystasz z większych kątów widzenia, lepszych projektów z większą liczbą funkcji i większego wyboru portów połączeniowych. O ile wszyscy cieszylibyśmy się dużym ekranem, nie zawsze jest to praktyczne. Musisz wziąć pod uwagę dostępne miejsce. Ekran o przekątnej 23 cali nadal zapewnia doskonałą jakość oglądania filmów bez zdominowania przestrzeni, tak jak w przypadku ekranu o przekątnej 34 cali. Czy planujesz konfigurację na wiele urządzeń? Jeśli tak, może warto będzie wybrać kilka monitorów 22 cali. Co najważniejsze, należy wziąć pod uwagę budżet, na ogół im większy rozmiar ekranu, tym droższy monitor. Rozdzielczość to liczba różnych pikseli w każdym wymiarze, które można wyświetlić. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejsza jakość obrazu. Najpopularniejsza rozdzielczość to 1920×1080, ponieważ zapewnia dobrą równowagę między przestrzenią a jakością obrazu. Jeśli zdecydujesz się na wyższą rozdzielczość, upewnij się, że karta graficzna komputera spełnia wymagania. Osoby używające swojego monitora do gier i zastosowań profesjonalnych muszą wybrać monitory o wyższej rozdzielczości. Współczynnik proporcji odnosi się do szerokości i wysokości monitora oraz tego, jak wyświetla obrazy i filmy na ekranie. Starsze monitory mają proporcje 4:3 i nie są odpowiednie dla formatów szerokoekranowych. Nowe monitory mają proporcje 16:9, które oferują format szerokoekranowy, lub proporcje 21:9, które oferują ultraszeroki format.

Czas reakcji ma znaczenie, gdy na ekranie dzieje się szybka akcja, dlatego jest to ważniejsza funkcja dla osób na rynku monitorów do gier. Czas reakcji jest miarą tego, jak szybko piksel może wyświetlać zmianę koloru z czarnego na biały lub odcienie szarości. Niższe czasy reakcji są lepsze, a monitory z panelami TN zwykle korzystają z najszybszych czasów reakcji. Częstotliwość odświeżania to liczba razy na sekundę, gdy monitor odświeża swój obraz. Częstotliwość odświeżania jest mierzona w hercach, im wyższa liczba, tym więcej razy na sekundę monitor odświeża. Wyższa częstotliwość odświeżania poprawi rozdzielczość ruchu, co oznacza, że ruchome obrazy będą ostrzejsze. Obecnie 60 Hz to minimum dla dobrej jakości monitorów. Ale jeśli wybierasz monitor do gier, chcesz iść wyżej, aby gra była płynniejsza. Musisz pamiętać o częstotliwości odświeżania, aby wziąć pod uwagę częstotliwość odświeżania. Liczba klatek na sekundę to szybkość, z jaką komputer przesyła informacje o obrazie do monitora. Wyższe liczby klatek oznaczają płynniejsze wyniki. Na przykład, jeśli komputer gra w 240 klatek na sekundę, ale częstotliwość odświeżania monitorów wynosi tylko 60 Hz, monitor nie będzie w stanie nadążyć i może wystąpić dyskomfort, ale jeśli częstotliwość odświeżania monitorów wyniosła 240 Hz, oraz będzie bardzo płynny. Warto sprzwdzić ofertę sklepów internetowych oferujących monitory, przykładowo https://vobis.pl/monitor-32-cale-4k. Znajdziemy tu bardzo szeroki wybór najwyższej jakości monitorów.