Słonecznik: dlaczego kochamy „satelitę Słońca”? 

Matka Natura opiekowała się ludźmi, którzy czcili Słońce od czasów starożytnych – źródłem życia i radości na Ziemi, dali im prototyp gwiazdy w kwiatowym odpowiedniku – słonecznika. W języku greckim słonecznik brzmi „heliant”, pochodzi od słów „Helios” – Słońce, „antos” – kwiat.

Trochę rodowodu słonecznika

Miejsce narodzin słoneczniki to Ameryka Północna. Według legendy bogowie dali Indianom ten kwiat, symbolizując słońce, więc słonecznik był świętym symbolem plemienia Indian. W XVI wieku Hiszpanie sprowadzili słonecznik do Europy. Przez długi czas był uprawiany jako kwiat dekoracyjny, później nasiona zaczęły być spożywane jako przysmak. Pierwszymi, którzy otrzymali olej z nasion słonecznika, byli Brytyjczycy, był używany w przemyśle tkackim. Piotr Wielki przywiózł nasiona słonecznika do Rosji z Holandii. Po raz pierwszy w Rosji chłop Woroneż Bokariew otrzymał olej z nasion. Kiedy uprawa słoneczników nabrała charakteru rolniczego, nasiona słonecznika ponownie sprowadzono do Ameryki, gdzie po eksterminacji plemienia Indian wszystkie słoneczniki zostały przeniesione. Naukowa natura „ruchu” słonecznika za słońcem Kapelusz słonecznika obraca się za słońcem w ciągu dnia. Ten fakt ma naukowe uzasadnienie. W łodydze słonecznika znajduje się auksyna fitohormonu, która odpowiada za wzrost. Wysokość słoneczników sięga pięciu metrów. Ta część łodygi, która nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, sama w sobie gromadzi auksynę; efektem ubocznym jest ruch słonecznika za słońcem. Ten ruch rośliny za słońcem nazywa się właściwością heliotropową. Po zakończeniu wzrostu słonecznika kapelusz nie przesuwa się już za słońcem i pozostaje cały czas zwrócony na wschód.

Słonecznik – symbol estetycznego ruchu

Kiedy słonecznik przybył do Europy, zaczął uprawiać go jako roślinę ozdobną. Ludwik XIV – „Król Słońca” – był zachwycony tym kwiatem. Europejczycy haftowali słoneczniki na tkaninach, wycinane z drewna, odlewane z metalu. Oscar Wilde nazwał słonecznik symbolem ruchu estetycznego. Najlepsze obrazy Van Gogha to słoneczniki, które namalował na południu Francji w Arles. Claude Monet stworzył swoje wspaniałe, przewiewne martwe natury za pomocą słoneczników. Gerhard Glick, Gauguin, Schiele, Nodier – wszyscy z miłością malowali słoneczniki na płótnie. A w naszych czasach słonecznik pozostaje „słońcem” sztuki i fotografii.

Słonecznik – połączenie piękna, odżywiania i radości

Słonecznik należy do rodziny Asteraceae. Kwiat słonecznika to tysiąc małych kwiatów, które następnie zamieniają się w tysiąc nasion. Istnieje około 60 gatunków słonecznika; tylko roczny słonecznik i karczoch jerozolimski są uprawiane do celów rolniczych. Nasiona słonecznika zawierają dużo wapnia, 18-20% białek z codziennej ludzkiej normy. Olej słonecznikowy (roślinny) jest najczęstszym i najtańszym na świecie, bogatym w kwasy tłuszczowe. Słonecznik służy jako przewodnik dla osoby na ziemi. Ponieważ nawet w pochmurną pogodę kapelusz słonecznika pokazuje, gdzie słońce jest teraz względem horyzontu. Słonecznik to roślina miododajna. Jeden hektar słonecznika „daje” 50 kg miodu. Słonecznik to popularny kwiat. Według powszechnego przekonania słonecznik ma właściwości ochronne. Zwyczajowo sadzi się go na ulicy w pobliżu domu. Słonecznik odzwierciedla wtargnięcie energii, rozładowuje atmosferę domu, jeśli zostanie umieszczony w wazonie. Bukiety dzikich słoneczników (pamiętajcie o wazonie ze słonecznikami Van Gogha) są wspaniałe. Słonecznik symbolizuje ciepło, uwielbienie i długowieczność.

Daj swoim ukochanym słoneczniki na cześć lata!