Cmentarze w Kaliszu – kryją w sobie wiele informacji z regionu

Kalisz zawsze w swojej historii był miastem wielu kultur, języków, narodowości i religii. Dzisiaj pamięć po tych czasach najlepiej zachowała się w kaliskich nekropoliach. To tam, oprócz nagrobków naszych zmarłych, możemy doszukać się przeszłości tego regionu i poznać burzliwą historię ostatnich dwóch stuleci Kalisza. Jakie cmentarze warto odwiedzić?

Cmentarz Tyniecki

To duża nekropolia komunalna, gdzie znajdziemy wiele stosunkowo nowych nagrobków. Teren ten jest jednak silnie związany z czasami odrodzenia Rzeczypospolitej i okresem między innymi Powstania Styczniowego czy działań Armii Krajowej. Cmentarz Tyniecki to spory teren, położony w dobrze skomunikowanej części miasta, niestety brakuje tutaj miejsc postojowych, co może być uciążliwe, zwłaszcza w okresie świąt.

Zobacz również: https://cmentarztyniecki.kalisz.pl/

Cmentarz Miejski

To ponad dwustuletni cmentarz o bogatej historii, gdzie spoczywa wielu uznanych mieszkańców Kalisza. Otoczony murem, posiada cenione architektonicznie, doskonale zachowane pomniki. Znajdziemy go w samym sercu Kalisza, nieopodal Rogatki.

Cmentarz Grecko-Prawosławny

Jest jednym z najstarszych w Polsce, a jego założenie datuje się jeszcze na osiemnasty wiek. Spoczywają tutaj w większości mieszkańcy miasta pochodzenia Greckiego i Macedońskiego, jak również osoby związane z miastem z okresu zaboru carskiego. Niestety, mimo olbrzymich walorów historycznych, wiele z pomników nie zachowało się do dzisiaj w dobrym stanie, niemniej miejsce to warto odwiedzić, gdy bramy są otwarte.

Cmentarz Żydowski

Burzliwą historię pierwszej połowy dziewiętnastego wieku kryje w sobie Cmentarz Żydowski przy Widoku. Jest to tzw. nowy cmentarz, stary, datowany na trzynasty wiek, mieścił się przy Nowym Świecie, jednak został całkowicie zniszczony przez niemieckich okupantów. Cmentarz Żydowski jest obecnie nieczynny i stanowi ciekawy element historyczny związany z mieszkańcami miasta wyznania judaistycznego.