Karanie nietrzeźwych kierowców – jak to wygląda w praktyce?

Kierowca złapany na gorącym uczynku tak naprawdę nie wie, co go czeka, bo dopiero od badania stężenia alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu zależeć będzie jaka kara zostanie nałożona.

Na początek przesłuchanie na komisariacie

Każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu kierowca może spodziewać się wezwania na komisariat w celu złożenia stosownych zeznań. Jeśli zostało popełnione jedynie wykroczenie (udało się, że we krwi stwierdzono mniej niż 0,5 promila) policjant od razu zaproponuje karę, której można dobrowolnie się poddać. Lepiej jednak wcześniej przedyskutować ją z prawnikiem, zwłaszcza jeśli nie zna się obowiązujących przepisów. Na komisariacie nie są brane pod uwagę okoliczności łagodzące, a wykazując je przed sądem, można w znacznym stopniu zmniejszyć wyrok, bądź nawet sędzia odstąpi od jego wymierzania. Pochopne zgadzanie się na warunki prokuratora nie do końca będzie rozsądnym posunięciem.

Przeczytaj też https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/badania-lekarskie-po-zatrzymaniu-prawa-jazdy-na-6-miesiecy/

 

Co może osiągnąć zatrzymany za alkohol podczas rozprawy sądowej?

Większość osób obawia się sali sądowej i wyroku, jaki może na niej zapaść. W praktyce jednak okazuje się, że warunki kary mogą zostać znacznie złagodzone, bądź kara może być warunkowo umorzona, a co za tym idzie, za jazdę po spożyciu alkoholu nie będzie groziło nic, nawet czasowa utrata prawa jazdy, jak i uda się uniknąć wpisu do Krajowego Rejestru Karnego. Takich warunków na pewno nie zaproponuje żaden policjant.

By kara nie została nałożona, muszą istnieć ku temu ważne przesłanki, między innymi:
– sąd musi stwierdzić, że szkodliwość czynu była mała
– okoliczności, w jakich doszło do popełnienia wykroczenia czy przestępstwa zostały wyjaśnione
Dotychczasowe postępowanie karanego za jazdę pod wpływem alkoholu, również nie może budzić zastrzeżeń, tylko wtedy sąd da wiarę zapewnieniom, że był to jednorazowy wybryk, który więcej się nie powtórzy i nie nastąpi więcej łamanie przepisów prawa. Chcąc uzyskać warunkowe umorzenie kary, podczas rozprawy warto mieć przy sobie wsparcie w postaci prawnika, który pomoże wyplątać się z tarapatów.